Serwer
Pod tym pojęciem najczęściej kryje się kilka znaczeń:
Spis treści |
Maszyna
Serwer jako maszyna - oznacza po prostu komputer, w wielu przypadkach jest to maszyna specjalnie przeznaczona do wybranego celu. Najczęściej serwer jest wyposażony w silny procesor, szybkie dyski twarde i dużo pamięci ram. Związane jest to z faktem, iż serwer ma uruchomionych kilkanaście usług, które w różnym stopniu zajmują jego zasoby sprzętowe - więc lepiej aby ich nie zabrakło. Ogólnie wiadomo, że gry są zasobo-żerne - pochłaniają dość dużą ilość pamięci, wymagają dużej mocy procesora i dobrego łącza internetowego, gdyż wpływają one bezpośrednio na płynność gry online. Prawdę mówiąc to gry są jedną z głównych przyczyn rozwoju kart graficznych!
Proces
Serwer jako proces - oznacza program działający na komputerze, zwany także demonem (termin znany z platform Unix/Linux) albo serwisem/usługą (tutaj najczęściej spotykane na platformie Windows). Najczęściej spotykanymi serwisami są WWW, E-Mail, FTP czy Wydruk oraz Baza Danych.
Często maszyna jest tak konfigurowana, aby spełniała kilka funkcji na raz - np.: w sieci lokalnej serwer udostępnia pliki dla Windows, łączy z internetem osoby z LAN-u (sieci lokalnej), utrzymuje strony WWW użytkowników i firmy razem z bazą danych, udostępnia konta na procesy w tle jak BNC czy serwery gier ;D.
Tak więc, jeśli chcesz aby twoja maszyna miała uruchomioną usługę gry to musisz rozpatrzyć czy masz wystarczająco dobry sprzęt, oraz, czy inne procesy w tle nie są na tyle obciążające, że będą drastycznie wpływać na grę.
Bardzo często jak mówimy serwer gry mamy na myśli specyficzny proces gry działający na maszynie.
Co powinieneś wiedzieć
Powinieneś znać odpowiedzi na poniższe pytania:
Organizacyjne=
- kto może ci udzielić odpowiedzi na pytania poniżej.
- kto to jest administrator serwera (jako maszyny i systemu operacyjnego) i jaki jest do niego kontakt
- kto inny oprócz administratora do serwera (Mozer pomóc albo zaszkodzić maszynie)
Sprzętowe=
- jaki sprzęt jest w obudowie serwera (odpowiednie programy uświadomią cię jeśli nie masz bezpośredniego dostępu do sprzętu)
- procesor: model, taktowanie (częstotliwość zegara)
- ram (ile i w jakiej konfiguracji)
- dyski twarde - typ , rozmiar
- nośniki wymienne (cdrom/dvd/usb/dyskietka)
- łącze internetowe - sieciówka, rodzaj routerów i topologia sieci, upload i download w kbit i kilobajtach
Programowe
- system operacyjny - nazwa, wersja, gdzie są instrukcje, aktualizacje i informacje o sytemie
- co to jest konsola (haha!), jak obsługiwać system operacyjny (śmieszne?, chyba nie, jak słyszę tyle ludzi pytających się o komendy w konsoli linuksa, nie wspomnę o wielkich oczach użytkowników Windows na temat konsoli)
- jakie są usługi na serwerze, przynajmniej podstawowe
- jakie są limity na serwerze (na ilość uruchomionych procesów, miejsce na dysku, transfer sieciowy miesięczny w obie strony, otwarte porty)
- jak i kiedy się wykonuje kopie bezpieczeństwa.