Tweaking XP
Tweaking, czyli usprawnianie. Trochę tu będzie. Ulepszanie fragmentów systemu odbije sie na całości, czyli prawie każda gra i program powinien działać lepiej.
Spis treści |
Myszka
- Zobacz artykuł Akceleracja myszki.
Grafika
- Zassij sterowniki, pamiętaj, że najnowsze nie oznaczają najlepsze!
- DriverCleaner - do usuwania sterowników, podstawa. Aktualnie nowsza wersja jest już płatna, ale starsza działa równie dobrze i jest za darmo :)
Nvidia
- Z-Tweaked - sterowniki, najnowsze (pow. numeru 150), są bez trybu SLI. Albo sterowniki NGO.
- Radzę używać starego panelu nvidii, który nie jest w panelu sterowania, tylko we właściwościach ekranu.
- Wyłączamy synchronizację pionową, można dodatkowo powyłączać parę bajerów - oto moje ustawienia:
- Dla zaawansowanych graczy z ekranami CRT warto wycisnąć ile się da z naszego ekranu pod względem odświeżania - głównie, aby wasze oczy nie odpadły.
- Jeśli jednak wolisz mieć profile ustawień grafiki dla każdej gry inne to zobacz program nHancer.
ATI
- Nie mam pojęcia, nie mam tej grafiki. Poszukaj na google sterowników 'omega'.
Chipset
- Czasem warto pogrzebać na forach i sprawdzić jakie sterowniki na chipset waszej płyty głównej (np.: na nForce), są rekomendowane.
Ogólnie o systemie
Wygląd
Wszelkiego rodzaju skiny/skórki w Windows rzucaja się na wydajność systemu - wcinają głównie RAM. Ja jestem zwolennikiem klasycznego wyglądu Windows, ale mógłby być jeszcze bardziej okrojony :D Tak samo dźwięki, nic bardziej mnie nie wkurza, niż dźwięki przy byle dziadowskiej operacji, no chyba że baloon tips przy tray'u.
Usługi
Tutaj można odzyskać trochę ramu i wywalić zbędne dla człowieka rzeczy.
Uruchamiasz Menu Start -> Uruchom i wpisujesz: services.msc, pojawi się takie okno. Zmaksymalizować.
Dobra, co można wyłączyć - ale robicie to na własną odpowiedzialność:
- Aktualizacje Automatyczne (Windows Update) - ręczne, albo wyłączone. Jak masz ServicePacka 2 to raczej nic już nie musicie dosysać.
- Inteligentny transfer w tle (BITS, Background Intelignet Transfer...)- ręczne albo wyłączone. Potrzebne do aktualizacji.
- Schowek (Clipbook) - off, jak nie korzystacie z oprogramowania biurowego.
- Pomoc Zdalna (Help and Support)- off.
- Przywracanie systemu - off, niestety mnie jak się zdarzaja wypadki to to nigdy nie spełniło swojej funkcji, jak masz chłamiastą płytę główną to zostaw na włączone.
- MDM Machine Debugger - off
- Posłaniec (Messender) - off, i to koniecznie.
- Usługa indexowania (Indexing Service) - off, tylko rzeźbi na dysku, nie wiem po co.
- StarWind iSCSI - off, chyba że macie rozproszone zasoby sieciowe, ale to raczej w firmach jest i wielkich sieciach korporacyjnych.
- Telnet - off
- Volume Shadow Copy oraz MS Software Shadow Copy Provider - off, podobnie jak ze StarWind iSCSI
- Costam ... zerowej sieci... cośtam - jak nie macie wifi albo bluetooth, to możecie to też wyłączyć.
Po tym restart i módlcie się :)
Dysk
Dobrym pomysłem jest też wywalenie wszystkich nie potrzebnych rzeczy jak pliki tymczasowe, czy to co się zapisało w cache'u waszej przeglądarki, jak nie wiecie gdzie to jest, to najprościej będzie jak użyjecie programu Porządkowania/Oczyszczania dysku. Raz na tydzień ScanDisk oraz Defragmentacja powinny starczyć, wystarczy zapuścić na czas posiłku, powinno się zrobić, jak jest robione systematycznie ;D
Inne
Od ServicePack-a 2 w Windows XP liczba jednoczesnych połączeń ma ustawiony limit na 10, jeżeli uważasz, że Ci to nie wystarcza to zobacz podgląd zdarzeń (Menu Start -> Uruchom -> Eventvwr.msc -> System). Kiedy widzisz wpisy ze zdarzeniem o ID 4226, to oznacza, że ograniczenie połączenia miało miejsce. W innych przypadkach nie ma to najmniejszego sensu. Musisz też pamiętać o tym, że zbyt wysoka liczba obsługiwanych połączeń naraz przez system nie jest też zbyt dobrym rozwiązaniem.
Limit połączeń można zmienić za pomocą takiego narządzia jak HEX Editor (Edytor HEX-ów), którym trzeba wyedytować plik tcpip.sys. Jednak, aby się nie męczyć zostało stworzone wiele narzędzi, za pomocą których można to szybko i łatwo zmienić: