HTML

Od HLDS.pl
Wersja Siarkowski (dyskusja | edycje) z dnia 00:01, 21 lis 2010
(różn.) ← poprzednia wersja | zobacz aktualną wersję (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Spis treści

HTML - co to takiego?

HTML to skrót od angielskiego HyperText Mark-up Language Jest to swoisty język programowania, który służy do "opisu stron". "Opis stron" to reguły określania wyglądu tekstu (wielkość, czcionka, pogrubienie, kursywa itd.). Najważniejszą cechą HTML jest to, że jest on kompatybilny z każdym systemem operacyjnym (Windows, MacOS, OS/2, rożne odmiany Unixa, itd.). Choć HTML jest językiem programowania, to jest on o niebo łatwiejszy od TurboPascala, czy C++ i można go opanować w kilka dni. Pierwsza, publicznie dostępna, specyfikacja języka HTML, nazwana HTML Tags (pol. Znaczniki HTML), została zamieszczona w Internecie przez Bernersa-Lee w 1991. Zawiera 22 znaczniki, tworzące początkowy, prosty szkielet HTML-a. Trzynaście z tych elementów istnieje do tej pory w specyfikacji HTML To wszystko, co powinieneś wiedzieć w skrócie o html'u


Komponenty języka HTML

Co to jest Komponent

niezależnie wytworzony, skompilowany (z ukrytymi szczegółami implementacyjnymi) moduł programowy, udostępniający swą funkcjonalność za pomocą jednoznacznie zdefiniowanego interfejsu, zdolny do współdziałania z większą całością (systemem) oraz innymi komponentami.


Język HTML składa się z kilku kluczowych komponentów:

  • znaczników i ich atrybutów
  • odwołań w postaci encji
  • deklaracji typu dokumentu
  • typów danych
  • referencji znakowych


Jak wygląda typowy dokument HTML

Stronę WWW tworzy się podobnie jak zwykły dokument tekstowy: po otwarciu edytora HTML, należy wybrać opcję z menu: Plik/Nowy. Teraz można już zacząć pisanie strony. ednak ponieważ dokument HTML nie jest całkowicie zwykłym plikiem tekstowym (zawiera hipertekst, osadzone obrazki i musi być poprawnie wyświetlany w różnych systemach operacyjnych dlatego wymyślono specjalny szablon dokumentu HTML, który powinien być przestrzegany.

<!DOCTYPE html 
	PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Transitional//EN"
	"http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-transitional.dtd">
<html xmlns="http://www.w3.org/1999/xhtml" xml:lang="pl" lang="pl">
<head>
	<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=iso-8859-2" />
	<meta name="Description" content="Tu wpisz opis zawartości strony" />
	<meta name="Keywords" content="Tu wpisz wyrazy kluczowe rozdzielone przecinkami" />
	<title>Tu wpisz tytuł strony</title>
</head>
<body>

 Tu wpisuje się treść strony

</body>
</html>

Większość edytorów HTML przy tworzeniu nowego dokumentu automatycznie wpisuje swój własny szablon - zbliżony do powyższego. Jeśli chcesz, możesz z niego skorzystać, modyfikując opisane poniżej fragmenty. Proponuję jednak zastąpić go szablonem przedstawionym w tym rozdziale. Również w tym przypadku wszystkich zmian należy dokonywać bezpośrednio w trybie edycji kodu źródłowego HTML! Jeśli posiadasz edytor graficzny, musisz się do niego przełączyć, natomiast edytory tekstowe najczęściej posiadają tylko taki tryb - wtedy nie trzeba nic przełączać.


Co to są podstrony?

Praktycznie wszystkie serwisy internetowe składają się z pewnej liczby podstron, a nie tylko z jednej, bardzo długiej, strony głównej. Każda podstrona to po prostu osobny plik (z rozszerzeniem *.html lub *.htm), który tworzy się w taki sam sposób, jak stronę główną (przy użyciu szablonu przedstawionego powyżej) ułatwia to użytkownikowi nawigację oraz zapobiega niepotrzebnemu wczytywaniu całego serwisu od razu, co trwałoby prawdopodobnie bardzo długo.

W nazwach plików lepiej nie używać:
  • WIELKICH liter
  • polskich liter (ą, ć, ę, ż itp)
  • znaków specjalnych (\ / : * ? " < >)
  • spacji (jeśli musisz, w zamian używaj podkreślnika _)


Jeśli nie zastosujesz się do tych zaleceń, może się okazać, że po wprowadzeniu strony do Internetu, pliki takie nie wczytają się

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
HLDS.pl - Menu:
Inne
IRC
Inne sekcje:
Znajomi:
Narzędzia