Router

Od HLDS.pl
(Różnice między wersjami)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
(Utworzył nową stronę „'''Router''' jest specjalnym programem pracującym w wężle sieci podejmującym decyzję dokąd dalej skierować dane. Pakiet pokonuje w ten sposób kilka a nawet kilk...”)
 
(Siarkowski - digipedia.pl ma zakaz kopiowania tresci. Czasem przeycztaj chociaż stopkę strony skąd kopiujesz.)
 
Linia 1: Linia 1:
'''Router''' jest specjalnym programem pracującym w wężle sieci podejmującym decyzję dokąd dalej skierować dane. Pakiet pokonuje w ten sposób kilka a nawet kilkadziesiąt przystanków zanim dotrze do celu. Jeśli komputer węzłowy stwierdza, że dalsza droga jest zablokowana, wówczas próbuje dostarczyć dane do innego komputera węzłowego z nadzieją, że ten będzie w stanie ominąć przeszkodę. Routery obu komputerów wymieniają się wzajemnie informacjami o stanie połączeń. W ten sposób Internet konfiguruje się samoczynnie. Z tego powodu nie da się przewidzieć, którędy pakiet dotrze do adresata. może się nawet zdarzyć, że pakiety należące do tej samej wiadomości zostaną dostarczone różnymi trasami. Ze względu na dowolność wyboru drogi nie możemy zagwarantować, że pakiety dotrą do celu w takiej samej kolejności w jakiej były nadawane. Zadaniem odbiorcy jest posortowanie pakietów i ułożenie ich we właściwym porządku. A za to odpowiedzialna jest warstwa IP.
+
Zobacz [[Wikipedia:Router]]
 
+
<center>http://www.geeksquad.com/intelligence/wp-content/uploads/2009/12/router.jpg</center>
+
 
+
'''Router''' sięga do kopert otaczających dane i odnajduje odbiorcę pakietu danych. Czyta informację zawartą w każdym pakiecie czy ramce, stosujące złożone sieciowe procedury adresowe, by znależć w sieci właściwe miejsce przeznaczenia pakietu, odrzuca zewnętrzny pakiet, lub ramkę a następnie przepakowuje i wysyła dane. Gdy sieci lokalne są połączone routerami, nie ma znaczenia, jaki sprzęt wykorzystują segmenty tych sieci, ponieważ routery przekazują a nawet rozpakują tylko niektóre pakiety i ramki, spełniają one rolę barier bezpieczeństwa między segmentami sieci. Pakiety rozpoznane jako błędne po prostu nie przedostają się przez router.
+
Routery usuwają zewnętrzne warstwy danych, zanim wyślą pakiet z jednej sieci lokalnej do drugiej, tak więc redukcją ogólną liczbę bitów przesyłanych łączem międzysieciowym. Oddalony router w portalu przyjmującym, przepakowuje dane w pakiet lub ramkę właściwe dla jego segmentu sieci LAN. Dzięki temu routery przesyłają informacje obwodami międzysieciowymi znacznie szybciej i skuteczniej niż mosty i pozwala to na zastosowanie mniej kosztownych odwodów dalekiego zasięgu.
+
 
+
<h1>Działanie routera</h1>
+
Router sprawdza informację adresową, zawartą w pakiecie i przesyła pakiet do miejsca przeznaczenia wzdłuż ustalonej wcześniej trasy. Router ma tablice zawierająca informację o sąsiednich routerach i sieciach LAN. W oparciu o tablicę router sprawdza czy odebrany przez niego pakiet może być wysyłany bezpośrednio do miejsca przeznaczenia. W przypadku braku takiej możliwości, poszukiwany jest inny router, który może przekazać pakiet pod wskazany adres. Obsługa pakietu w routerze wiąże się z koniecznością wykonania pewnych czynności. Pakiet musi być w pełni odebrany, następnie po odczytaniu adresu przekazany dalej. Dlatego też różnice w architekturze i rozwiązaniach konstrukcyjnych poszczególnych routerów wpływają na ich przepustowość. Niektóre sieciowe systemy operacyjne np. Novell NetWare, umożliwiają prowadzenie w routingu w serwerze. Konieczne jest wtedy zainstalowanie w nim dwu lub większej ilości kart sieciowych. Jednak dodatkowe zadania związane z routingiem mogą spowolnić prace serwera. W takim przypadku konieczne jest użycie oddzielnych routerów i przeznaczenie serwera tylko do zadań związanych z obsługa plików. Routery mogą obsługiwać albo jeden protokół np. TCP/IP('''transmission control protocol/internet protocol''')albo też wiele protokołów np. SPX/IPX ('''sequenced packed exchange/internetwork exchange''') i TCP/IP. należy pamiętać, że nie wszystkie protokoły są obsługiwane stąd tez niektóre z nich nie mogą być routowane. Istnieje jednak możliwość przesłania nieroutowalnych protokołów poprzez sieci przy użyciu techniki kapsułowania. Routery umożliwiają podział sieci na mniejsze, oddzielne adresowane segmenty. Takie segmenty są łatwiejsze w zarządzaniu. każdy segment LAN ma swój odrębny adres sieciowy LAN('''lan-number''') i każda stacja w segmencie ma swój własny adres.
+
 
+
 
+
<h1>Przesył za pomocą routera</h1>
+
Routery sprawdzają adres odbiorcy zawarty w protokole '''NetWare IPX'''. Usuwają one pakiet '''Ethernetu''' lub informację w ramce '''Token Ringu''' i wysyłają przez połączenie międzysieciowe tylko pakiet IPX i opakowane w nim dane. Te czynniki w istotny sposób zmniejszają ilość danych w obwodzie międzysieciowym redukując w ten sposób koszty i dostarczają sposobu na łączenie sieci o bardzo różnych architekturach takich jak '''Ethernet Token Ring'''. Routery odczytują więcej adresowej informacji sieciowej pakietów. Mogą również dodawać informację, by ułatwić przesyłanie pakietu przez sieć. Np. router może zawinąć pakiet Ethernet w kopertę danych zawierającą informacje potrzebne do przesyłania pakietu określoną trasą przez połączenia sieciowe '''X-25'''. Kiedy koperta z danymi pojawi się na drugim końcu sieci '''X-25''', przeadresowuje pakiet Ethernet i przesyła go do przykładowego segmentu sieci lokalnej. Routery tworzą bardzo inteligentne połączenia między elementami złożonych sieci. Mogą wybierać drogę przez różne ścieżki łączące segmenty sieci lokalnej oraz potrafią łączyć sieci lokalne, korzystających z bardzo różnych systemów pakowania danych. Router jest bardziej złożony i ma większe możliwości sprawdzania i kierowania przekazywanych wiadomości, nadają się najbardziej między połączeniami sieci lokalnej a łączami dalekiego zasięgu( internetu ).
+
 
+
<h1>Wybór najlepszej ścieżki</h1>
+
Sieć złożona jest zwykle budowana w sposób zapewniający jej odporność na mogące wystąpić awarie. Pomiędzy routerami tworzy się szereg ścieżek, tak aby w razie uszkodzenia jakiegoś łącza, zapewniać połączenia alternatywne. Niektóre ścieżki mogą korzystać z szybkich połączeń w sieciach kampusowych lub metropolitalnych, takich jak '''FDDI''', lub też z bezpośrednich łącz cyfrowych (TI) sieci rozległych. Routery mogą wysyłać dane wybierając najlepsza z dostępnych ścieżek, zależnie od tego, która z nich jest najtańsza, najszybsza, najkrótsza lub kierując się innymi względami, podanymi przez administratora. Protokoły routingu wybierają najlepszą ścieżkę bazując na takich kryteriach jak np. liczba routerów, przez które pakiet musi przejść, aby dotrzeć do celu (nazywana także liczbą skoków - '''number of hops'''). Najlepszą ścieżką może być także ta - omijająca przeciążone segmenty sieci LAN. Ruch w sieci może być regulowany systemem priorytetów. I tak, pakiety mające wysoki priorytet , mogą być przesłane cyfrowym łączem komunikacyjnym o szybkości ''52 Kbit/s'', a pakiety o niskim priorytecie - łączem telekomunikacyjnym o szybkości ''19,2 Kbit/s''. O tym, które ścieżki w sieci są najlepsze decydować może administrator sieci, lub też (w pewnych przypadkach) - wyboru najlepszej ścieżki może dokonać router. Routery są również używane do włączenia sieci do magistral szkieletowych. Ruch lokalny zostaje ograniczony do sieci LAN, podczas gdy ruch międzysieciowy lub komunikacja z siecią '''WAN''' - przebiega poprzez światłowodowa siec szkieletową '''FDDI'''. można zauważyć, że rola pierścienia '''FDDI''' w kierowaniu dystrybucją ruchu między przyległymi rozgałęzieniami przypomina funkcjonowanie ronda ulicznego w organizacji ruchu pojazdów.
+
 
+
<h1>Routery wieloprotokołowe</h1>
+
W sieci wieloprotokołowej używa się wielu protokołów np.''' TCP/IP,IPX,AppleTalk,DECnet''' i innych. routery wieloprotokołowe pozwalają organizacjom łączącym zasoby sieciowe na połączenie tych zasobów - w ramach tej samej platformy sieciowej. Na routerze wieloprotokołowym można uruchomić oprogramowanie do obsługi pakietów w każdym z protokołów używanych w sieci, uwarunkowane to jest możliwościami samego routera. Sieci wieloprotokołowe umożliwiają przechodzenie od pracy w wielu protokołach, do pracy tylko w kilku.
+
 
+
 
+
----
+
<ul><li>Źródło: digipeda</ul>
+
<ul><li>Tekst w części edytowany przez: siarkowski</ul>
+

Aktualna wersja na dzień 23:14, 21 lis 2010

Zobacz Wikipedia:Router

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
HLDS.pl - Menu:
Inne
IRC
Inne sekcje:
Znajomi:
Narzędzia