Cheat

Od HLDS.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Cheat fajki.jpg

Spis treści

Opis

Cheat - (czit, cheaty - czity, hax albo haxy, czasem też określanie skill.exe) rodzaj elektronicznego dopingu. Słowo pochodzi z języka angielskiego i oznacza oszustwo, oszukiwanie. Zobacz też Anticheat.

Cheat.jpg

W grze oznacza stosowanie niedozwolonych technik w grze, czyli łamania zasad ligi czy normalnego trybu gry bez żadnych modyfikacji. W języku polskim często spotykane w formie pisanej czit - pochodzi ono od formy wymawianej po angielsku.Rodzaje

Wallhack

W skrócie WH. Jak sama nazwa wskazuje czit, który umożliwia nam widzenie przez ściany. Często jest składnikiem Multihacków. Od razu widoczny na zrzutach ekranu.

White Walls

White walls
Wybiela ściany - zmiana tekstur albo rozmycie. Bardzo często można uzyskać to można komendami w grze albo zmieniając parametry w sterownikach bo są suwaki). Wybielone ściany powodują, że cienie się inaczej układają - łatwiej znaleźć kogoś w rogach. Od razu widoczny na zrzutach ekranu.ESP

Extra-Sensory Perception - ang. percepcja pozazmysłowa, czyli postrzeganie rzeczy niewidocznych dla zmysłów w grze, to znaczy nie widzisz elementu bo jest zasłonięty albo go nie słyszysz, ale jednak dane są przekazywane prze grę, a hack potrafi to wyłapać. Na przykład przekazywane jest info o punktach życia gracza, w grze dla ciebie odbierane to jest jako np inny dźwięk podczas zadawania rannemu wrogowi dodatkowych obrażeń - np jak w serii Quake. Cheat potrafi wyłuskać te dane i przedstawić w formie graficznej na ekranie jako liczby. Program pokazujący odległość przeciwnika od nas, albo różnych elementów na mapie, np.: leżących broni. Czasami pokazuje także ilość HP i/lub broń przeciwnika. Pokazuje wroga otoczonego ramką lub kółkiem. Od razu widoczny na zrzutach ekranu.

Aimbot

Czit służy do łatwego namierzenia przeciwnika. Celownik lata po ekranie od 1 do 2 przeciwnika. Do poprawnego działania potrzebny jest No Recoil. Najłatwiej wykryć poprzez oglądanie gry albo demko.

Aimbot bardzo często usztywnia celownik w jednym miejscu na ciele wroga. Posiada wiele opcji np.:

 • autoshot - "sam strzela"
 • aimthru walls - namierza przez ściany
 • aim box - jeśli wróg pojawi się w ramce celowania - następuje automatyczne celowanie (aby nie celował na wszystko tylko gracz mógł się rozglądać)
 • crosshair - zmiana celownika na inny kolor, wielkość, itp.
 • przesuwanie punktu celowania - celowanie w wybrany element ciała - np.: w szyję aby ciągle w czerep nie zabijać

No recoil

Czit obniżający, a wręcz niwelujący odrzut broni - jak strzelasz ogniem ciągłym to celownik nie podskakuje do góry. Podstawa wszystkich aimbotów - bez niego prawie żaden nie działa, albo działa kiepsko. Jak koleś strzela to puszcza ogień ciągły w jeden punkt na ścianie (a nie podnosi mu lufy z powodu odrzutu). Wykrywany na demach albo w grze, ale najczęściej korzystając z komend wykonywanych przez admina - są pluginy do sprawdzania no-recoil'a.

Skinhack

Podmiana modeli, wyglądu modeli postaci, broni, itp. Od razu widoczny na zrzutach ekranu. Posiada różne opcje, np.:

 • zamiana modelu na model wroga
 • podświetlenie modeli drużyn - np.: CT niebieski, Terro - czerwony
 • użycie zmodyfikowanych modeli (szpikulce wystające przez ściany)

Lambert

Zobacz że nie ma cienia w pokoju

Brak cieni na mapie, mapa jest jednorodnie oświetlona w każdym miejscu - w miejscach gdzie normalnie jest ciemno, jest jasno i wszystko widać. Czasem na niektórych mapach łatwo wykryć, gdyż cziter strzela do osób ukrytych w czarnych miejscach (np.: ct w jakichś rurach gdzie ledwo co widać). Od razu widoczny na zrzutach ekranu.


Nosmoke

Granat nie dymi

Gracz z tym cheatem nie widzi efektu przysłonienia obrazu z powodu dymu (dym jest albo usuwany albo przezroczysty). Od razu widoczny na zrzutach ekranu.


NoFlash

Na ekranie powinno być biało..

Noflash nie oślepia gracza - jedynie jest błysk przez 1 klatkę albo w ogóle go nie ma. Od razu widoczny na zrzutach ekranu wykonanych w odpowiednim momencie.


Radar

Wskazuje nam położenie przeciwnika na radarze. Istnieje bardzo wiele wariantów:

 • pokazywany jest rzut mapki z góry.
 • pokazywani są przeciwnicy, czasem kierunek w który patrzą
 • pokazywane są bronie na mapie

MultiHack

Zawiera w sobie dużo czitów, min wh/esp, aimbota, speedhacka, no recoila. Często nazywany "pełnym zestawem".

Respawn Hack

Zmartwychwstajesz w trakcie rundy, kilkakrotnie giniesz, ale ponownie się odradzasz.

Cam Hack

Błąd gry. Na mapie np.: cs_assault koleś patrzy w kamerę i się przemieszcza do miejsca które tam widzi czyli rodzaj teleportu :P

 • Teleport Hack - jenda z odmian cam hacka - teleportuje gracza na respawn rywali co jakis czas (jakieś 6 sekund) wykorzystując błąd kamer obserwatorów umieszczonych na mapie. Nagle na jednym z respawnów jest koleś z drużyny przeciwnej i rozpyla wszystkich :). Rzadko używany z powodu natychmiastowego wykrycia oraz problemu z kasą na początku gry - czasem spotykany na zatłoczonych serwerach.
 • 3rd person hack - Widzimy postać z za pleców ( jak w Tomb Raiderze Larę Croft ;). Daje możliwość zobaczenia co jest za rogiem (np.: w budynku, korytarzu) bez wychylania się.

Speedhack

Rzadko używany. Model porusza się (8x) szybciej niż normalny, wykorzystując zmodyfikowane pakiety sieciowe gry. Oczywiście szybkość poruszania się modeli zazwyczaj można wybrać w menu. Bardzo łatwo rozpoznawalny.

Spinhack

Model obraca się dookoła własnej osi, więc nie wiadomo w którą przeciwnik stronę patrzy. Bardzo łatwo wykrywalny.

NoSky

Brak nieba (czarne) oraz WH

Powoduje usunięcie testkur nieba albo zastapienie ich wybranym kolorem, najczęściej czarnym.


Zoomhack

Czit powodujący że w kazdej broni mamy tryb celownika snajperskiego. Łatwy do wykrycia, wszystko widać na demie i na screenshotach.

Co nie jest cheat'em

Skinhack2.jpg
 • Niewidzialoność w Warcraft 3
 • Pluginy na serwerze typu EntMod, inne pluginy AMX Mod np.: invisibility, speed, item mving, noclip (przenikanie przez ściany)
Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
HLDS.pl - Menu:
Inne
IRC
Inne sekcje:
Znajomi:
Narzędzia