FTP

Od HLDS.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Usługa

FTP to skrót od File Transfer Protocol i oznacza protokół przesyłania plików. Zobacz więcej na Wikipedii

Służy do wymiany plików między serwerami poprzez internet/sieć lokalna - najczęściej linki które mają na początku ftp:// właśnie prowadzą do serwerów FTP.

Jest to bardzo popularna usługa, często łączona z usługą WWW dająca często mozliwość klientowi pobierania i wrzucania plików na serwer (dzięki czemu inni mogą pobrać potem plik np.: przez przeglądarkę).

Pobieranie

Do pobrania plików poprzez FTP istnieje cała masa programów, tzw. klientów FTP - od minimalnych, które jedynie pobierają plik - po kombajny, umiejące poszukiwać plików na serwisach internetowych - znajdować mirrory i pobierać ten sam plik z wielu źródeł.

  • Linux pod konsolą najczęściej wykorzystuje do pobierania programy typu wget, do bardziej zaawansowanej pracy, jak wrzucanie stosuje sie programy typu ncftp, lftp, ftp. Oczywiście istnieją także programy graficzne lub menadżery plików takiej jak mc.
  • Windows już w Internet Explorerze wbudowanym w system ma opcję pobierania i wrzucania plików poprzez FTP. Można także w konsoli skorzystać z programu 'FTP, wykorzystywanego najczęściej w skryptach powłoki.
Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
HLDS.pl - Menu:
Inne
IRC
Inne sekcje:
Znajomi:
Narzędzia