Wprowadzenie dla zielonych

Od HLDS.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Ten artykuł powstał z myślą dla najbardziej niedoświadczonych osób, czyli kompletnie zielonych w temacie serwera. Tyczy się to szczególnie osób, które najczęściej grają na różnych serwerach gier (w domyśle Half-Life) i naszła ich chęć stworzenia własnego serwera, na lan i/lub na internet. Poniżej znajduje się lista linków do artykułów, które wprowadzą was w pojęcia potrzebne do zrozumienia idei serwera gry oraz jego stworzenia.

  • Serwer - co to w ogóle jest? Jeśli nie kliknąłeś tego linka i go nie przeczytałeś to znaczy, że nie nadajesz się do administracji serwerem.


  • Teraz powinieneś mieć pojęcie, że aby postawić serwer gry trzeba mieć sprzęt - komputer, oraz uruchomić na nim program, który pozwoli się graczom podłączyć i grać. No dobra, ale aby uruchomić program, trzeba mieć na nim system operacyjny, np.: Windows albo Linux. O ile Windows to wiadomo jak postawić, bo pewnie nie raz robiłeś format ;), to z linuksem trzeba trochę doświadczenia, i nie mamy zamiaru tu tłumaczyć takich podstaw. Przypuszczamy, że już masz system zainstalowany oraz do niego dostęp. Dlatego warto dowiedzieć się czym jest konsola zarówno systemu jak i w grze.


  • Dalej warto się zastanowić czy chcemy zainstalować HLDS[1] czy SRCDS[2] - w zależności jaki serwer chcemy postawić - oczywiście można zainstalować oba na raz, ale może potem, lepiej postawić najpierw jeden serwer.


  • Serwer Prywatny to po prostu serwer z hasłem wymaganym do podłączenia się do serwera. Szukaj zmiennej sv_password; Serwer Publiczny to serwer bez hasła.


  • No dobra, zobacz HLDS albo SRCDS, nic więcej tu nie ma.

Przypisy

  1. Dotyczy to Counter-Strike w wersji 1.6.
  2. Dotyczy to Counter-Strike w wersji Source.
Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
HLDS.pl - Menu:
Inne
IRC
Inne sekcje:
Znajomi:
Narzędzia