PHP

Od HLDS.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Opis

PHP to skrót od Private Home Page i jest językiem programowania stosowanym do tworzenia dynamicznych stron WWW. Aktualnie przeważająca częśc firm hostingowych oferuje strony WWW z wykorzystanie technologii PHP. Zobacz więcej na Wikipedii.

PHP jest instalowany jako dodatek do serwerów WWW, np.: jako moduł. Jeśli serwer został odpowiednio skonfigurowany to wtedy pewnie prośby o pliki znajdujące się na serwerze WWW są traktowane w sposób specjalny - serwer przetrawrza je, a dane wyjściowe są przekazywane do przeglądarki. Istnieje też opcja odpalenia skryptów w PHP bez ingerencji serwera WWW - np.: żeby wykonać jakis skrypt w konsoli.

Pliki PHP mają najczęściej rozszerzenie .php (rzadziej spotykane są wariacje takiej jak .php3 czy .php5)

Strony w PHP są aktualnie jednymi z najpowszechniej spotykanych stron w internecie. Często strony w PHP łączą się z bazami danych SQL, gdzie przetrzymują informacje np.: o uzytkownikach, newsach, forum i wielu innych. W takim przypadku instalacja najczęściej polega na wrzuceniu plików na swerwer WWW przy uzyciu FTP, a następnie wpisaniu odpowiedniego adresu w przeglądarce internetowej i przeprowadzenia procesu instalacji - wtedy najczęściej wpisujemy dane jakie są potrzbne do połączenia się z bazą danych. Czasem jednak w niektórych skryptach trzeba ręcznie zmodyfikowac jakiś plik konfgiruacyjny (przeważnie config.php) i w nim wpisać w odpowiednich miejscach dane do połączenia.

Najczęściej stosowanymi wersjami PHP są:

  • 4.3.x / 4.4.x
  • 5.1.x / 5.2.x

Linki

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
HLDS.pl - Menu:
Inne
IRC
Inne sekcje:
Znajomi:
Narzędzia