VAC

Od HLDS.pl
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Spis treści

Opis

VAC oraz VAC 2, to skróty od Valve Anti Cheat jest systemem anticheaterskim na dedykowane serwery gry Half-Life, czyli HLDS, oraz na serwery Source czyli SRCDS.

Valve Anti Cheat - program rozwijany przez programistów - twórców gry Half-Life. Nowsza wersja to VAC 2, VAC 1 już właściwie nie istnieje od października 2005 roku. Bezpośrednio zintegrowany z serwerem HLDS od samego początku, jest ściągany tak jakby z serwerem, ale ostatecznie najnowsze wersje modułu zarówno dla serwera jak i klienta są ściągane z serwerów master. Serwer z aktywnym VAC jest tak zwanym serwerem Secure, a jak nie ma VAC jest oznaczany jako Insecure, jednak nie oznacza to, że nie ma na nim innego systemu antycziterksiego. VAC można wyłączyć na serwerze. Jest także nieaktywny na serwerach Listen oraz serwerach dedykowanych na LAN, ponieważ jest on dedykowany wyłącznie na serwery internetowe.

Zalety

 • wbudowany bezpośrednio w grę H-L serwer i klient
 • bardzo często aktualizowany
 • bardzo prosty w instalacji - jeden parametr załatwia całą konfigurację
 • ma funkcję uruchamiania wersji testowej - starczy uruchomić serwer z parametrem -vacbeta beta (już nieaktualne)
 • centralny, światowy, system banów - gracz raz zbanowany na jednym serwerze z VAC ma nikłe szanse do grania na innych serwerach z VAC

Wady

 • dość często nie wystarczająco skuteczny - wymaga innych dodatków jak np HLGuard
 • wykryty cheater zostanie zbanowany dopiero po jakimś czasie - więc może grac beztrosko na serwerze kilka dni.
 • generuje dodatkowy ruch na łączu klient - serwer antycziterski

Konfiguracja

Normalnie właściwie nic nie trzeba konfigurować, bo jest on domyślnie aktywny na serwerach. Radziłbym jednak sprawdzić czy macie otwarte porty aby było możliwe pobranie wymaganych modułów do pracy VAC - jeśli ich serwer nie pobierze, to także nie pobiorą ich gracze, i cały serwer będzie w trybie tak zwanym insecure czyli antycheat będzie na serwerze ale nieaktywny (czyli nie będzie działał).

Można go jedynie wyłączyć - dezaktywację przeprowadzamy dodając do linii startowej serwera parametr:

-insecure

VAC może być niedostępny - zobacz niżej VAC#Błędy.

Błędy

Na serwerze

VAC nie działa jeśli twój serwer nie jest w stanie połączyć się z serwerami Steam - czasem się to zdarza, jak serwery Steam są przeciążone. Połączenie powinno zostac przywrócone automatycznie - wystarczy odczekać czasem 30 minut, a czasem dzień. Czasem pomaga przeładowanie mapy, albo restart serwera gry.

Można też spróbować odpalić serwer z innym parametrem portu do łączenia się ze Steam:

-sport <numerek portu>

np

-sport 27014

U gracza

U klienta brak połączenia może spowodować nie ściągnięcie modułu i w efekcie nie można grać na serwerach które mają aktywny VAC. W 90% przypadków wystarczy wylogować się ze Steam i zalogowac ponownie. Jeżeli to nie pomaga należy usunąć plik clientregistry.blob (oczywiście przy wyłączonym steamie) znajdujący się w katalogu steama.

FAQ

Czyli często zadawane pytania.

Ogólne

Q: Czy da się sprawdzić statu VAC u gracza?

Tak, ale jedynie przez podgląd konta na Steam Community używając opcji Search i wpisując tam nickname gracza i patrząc na jego detale. Dla przykładu zbanowane jest to konto, zauważcie czerwony status VAC na prawo w profilu.

Dodatkowo można sprawdzić bany na stronie VAC Banned.

UWAGA: Sprawdzanie swojego konta

Wszelkie strony do sprawdzania statusu VAC nie potrzebują twojego hasła do Steam! Uwaga na podrobione strony wyłudzające dane, przez które stracić mozna konto


Ban

Q: Mam bana od VAC co robić?

Vac ban.jpg

Wszystko zależy od tego na jakiego VAC'a ban został dany.

 • VAC (Won) - Od jednego roku do pięciu lat w zależności od okresu w jakim dany był ban.
 • VAC (Steam) - Jeden rok.
 • VAC2 - Ban permanentny (dożywotni). W tym wypadku jedyne co pozostaje to zakupić nowe konto (VALVE nie odbanowuje kont!) lub grać na serwerach bez VAC'a.

UWAGA: Rejestracja jakiegokolwiek klucza na zbanowanym już koncie spowoduje, że gry z tego klucza będą także zbanowane! VAC banuje wykrytych cheaterów. Ban jest aktywowany mniej więcej 2 tygodnie po detekcji - aby utrudnić pisanie cheatów - po 14 dniach trudno powiedzieć, która część cheat'u została wykryta.


Q: Używam WallHacka do oglądania dem, ale przypadkiem wszedłem na serwer z VAC2 co teraz będzie?

Niestety głupota boli, masz jeszcze jakieś dwa może trzy tygodnie grania po czym Twoje konto zostanie zbanowane. VAC2 banuje dopiero po ok. 2-3 tygodniach od momentu wykrycia czitu.

Q: Grałem sobie na serwerze gdzie było widać jak jakiś gracz ewidentnie używał czitów, czy jak wyśle jego SteamID i demko do VALVE to go zbanuja?

Niestety (a może stety?) VALVE nie banuje na podstawie demek, screenów czy innych rzeczy. Jedyną podstawą do bana jest wykrycie czitu przez VALVE.

Q: Wczoraj grałem na jakimś zagranicznym serwerze i tamtejszy admin dał mi bana na VAC, jak to możliwe?

To jest niemożliwe. Czysty zbieg okoliczności, że akurat dostałeś bana na VAC.

Q: Używam w swoim CS (bądź innym modzie) podmienionych modeli, dźwięków i spritów czy VAC mnie zbanuje?

Nie. VAC nie banuje za podmianki. Nie banuje także za:

 • HLamp
 • Skrypty (bunnyhop, buyscripts itd.),
 • Microsoft Windows Service Pack 2,
 • Podmienione mapy (np. z przezroczystymi ścianami).

Q: Czy VAC skanuje mój dysk twardy?

Nie, VAC nie skanuje dysków twardych. VAC skanuje jedynie pamięć jaką używa gra.

Q: Czy mogę aktywować VAC 1 zamiast VAC 2?

Nie, ponieważ jest on ciągle aktualizowany, a VAC2 jest już od jakiegoś czasu jedyną opcją. Jedynym wyjątkiem są procesory AMD 64bit, gdzie jeszcze można ręcznie uruchomić hlds_amd64 ale już jakiś czas temu VALVe wycofało support dla tych procesorów. Zobacz Uruchamianie HLDS z wybranym plikiem binarnym

Q: Mam AMD64Bit - jak aktywować VAC2?

 • Zobacz AMD_64_Bit, i będziesz wiedział, że na 64bitowych binarkach już się nie pracuje.
Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
HLDS.pl - Menu:
Inne
IRC
Inne sekcje:
Znajomi:
Narzędzia